Poslovni navdih: podjetnice Štartaj Slovenija
Srčne, pogumne in neustavljive. To so naše podjetnice, ki so se na podjetniško pot podale samostojno, danes pa so za vzor vsem nam in mlajšim generacijam. Z nami je že 28 podjetniških ekip, ki jih skupaj sestavlja 47 podjetnikov, od tega 21 žensk. 9 od teh je samostojnih podjetnic, ki dokazujejo, da se s pravim odnosom, trdo voljo in srčno predanostjo da čisto vse. To je kar 19 % vseh podjetnikov Štartaj Slovenija! Še bolj navdihujoče pa je, da sta od 5 HIT PRODUKTOV kar 2 tista, ki prihajata iz ženskih podjetniških ekip! Drage dame, ponosni smo na vas in obljubljamo, da bomo žensko podjetništvo, in vso svežo podjetniško energijo, podpirali še naprej.
Jasna Grbić, ustanoviteljica podjetja Tattoo care
“Samozavest, zaupanje vase in vztrajnost je vsem enaka. Ne glede na to, ali si moški ali ženska. Jaz poskušam biti pri vodenju podjetja Tattoo care vedno realna, iskrena in poštena. Najprej sem človek potem pa vodja oziroma direktor. Če smo v podjetju uspešni, smo uspešni vsi skupaj. Vsak člen v podjetju je pomemben, saj sami zmoremo veliko, skupaj pa zmoremo, resnično, čisto vse.
Vsake toliko prejmem e-mail ali sporočilo na svojih socialnih omrežjih, če lahko kako svetujem pri različnih težavah s katerimi se srečajo. Zadnje čase dobivam največ vprašanj v zvezi s poslovanjem na Ameriškem Amazonu. Dober občutek je, ko lahko svoje znanje in lastne izkušnje deliš naprej in s tem pomagaš nekomu drugemu oziroma mu vsaj malo olajšaš pot naprej.
Meni že od samega začetka naprej stoji ob strani moja družina. Če imam kakšno težavo ali česa ne znam, se najprej obrnem na njih. Velikokrat pa sem samouk in problem poskušam rešiti sama. Veliko berem, “googlam” in sprašujem. Občutek, ko lahko s svojim izdelkom in s svojo idejo nekomu pomagaš, je neprecenljiv.”
Anja Bordon, ustanoviteljica podjetja Gaia Naturelle
“Samostojno podjetništvo bi rekla, da je bolj življenjski stil, ki si ga izbereš. Prej se je dan delil na »službeni čas« in »prosti čas«, sedaj pa je oboje močno prepleteno. Pridejo sicer tudi trenutki, ko si želim, da bi bila glava prazna in mi misli ne bi kar naprej uhajale v posel, vendar je hkrati ravno ta občutek stalnega razvoja in tega kaj vse še lahko dosežemo, tisti, ki me poživlja in me žene naprej.
Moje vodenje podjetja Gaia Naturelle bi morda opisala kot intuitivno. Največkrat sledim občutku, kar se je v preteklosti pogosto izkazalo kot pravilno ravnanje. Se mi pa zdi pomembno, da pri določenih področjih prisluhnem tudi zaposlenim, ki so strokovno na svojem področju bolj podkovani in upoštevam njihov nasvet. Sama sem na začetku pomoč aktivno iskala prek različnih kanalov. Kontaktirala sem znance in prijatelje, ki so že imeli svoja podjetja, udeleževala sem se številnih brezplačnih in plačljivih delavnic za podjetnike in se včlanila v podjetniške skupine na družbenih omrežjih. Mislim, da je pomembno predvsem to, da znaš poiskati pomoč, ko naletiš na oviro in enostavno ne obupaš. Zato menim, da je za podjetnike na začetku poslovne poti pomembno, da si izberejo okolje, ki jih na njihovi poti vzpodbuja.”
Tina Štrubelj, ustanoviteljica podjetja Nelipot
“Podjetništvo mi je bilo dano že v zibelko, moj oči je bil samostojni podjetnik, prav tako mami – v njeni trgovini s čevlji sem delala od majhnih nog. Poznala sem takšen način življenja in od najstništva dalje sem si želela samostojnost pri delu in podjetništvo mi to več kot dobro omogoča. Glavni motiv pa je bil seveda Nelipot – poslanstva ozaveščanja ljudi o pomembnosti izbire pri kozmetičnih produktih ter vplivom na naše zdravje, ni bilo mogoče preslišati.
Lani sem pričela z mentoriranjem treh nadebudnih mladih deklet pri ustanovitvi lastnega kozmetičnega podjetja in moram priznati, da se ob tem zares zabavam in tudi veliko učim, saj so današnje generacije zares drugače misleče, polne neslutenih idej in vir kreativnosti. V prihodnjem letu pa se bom aktivneje pridružila tudi AmChamovemu programu Prvi mentor, ki je zasnovan za mlade med 15. in 25. letom, ki sanjajo o lastni podjetniški poti.
Menim, da je mreženje nujno za podjetnike, sploh pa na tako majhnem tržišču, kot je Slovenija. Izkušnje drugih ti lahko korenito pripomorejo k rasti, lažjemu prodoru ter razumevanju morebitnih izzivov. Če kaj, sem se v preteklem letu naučila, da ni potrebno čez vse sam.
Mladim pa bi rekla: pogumno naprej! Če vam uspe, vas čaka najboljša zaposlitev vašega življenja, če ne, boste pridobili toliko izkušenj, da boste velika dodana vrednost vsakemu podjetju. Znanje, ki ga pridobiš z lansiranjem lastnega produkta na trg ter ustanovitvijo podjetja ter njegovim vodenjem, je zares nenadomestljivo.”
Živa Pogačnik, ustanoviteljica podjetja Zivabowl
“Na začetku poslovne poti sem spraševala za nasvet vse svoje prijatelje in znance, za katere se mi je zdelo, da imajo kakršno koli izkušnjo ali znanje, ki bi mi prišlo prav. Pa tudi ljudi, ki jih nisem poznala, sem kar poklicala in prosila za nasvet, med drugim tudi podjetnike iz predhodnih sezon projekta Štartaj Slovenija! Letos pa je za nasvet pred prijavo v novo sezono Štartaj Slovenija kontaktiralo mene kar 7 podjetnic in podjetnikov. Res jim z veseljem pomagam po svojih najboljših močeh. Sama tudi zelo uživam v mreženju in vem, da je ključno za razvoj podjetja. Najbolj intenzivno v okviru LUI (Ljubljanski univerzitetni inkubator) in v AWEsome skupini za ženske podjetnice, ki jo vodi Ceed.
V podjetništvu ne delam razlik med moškimi in ženskami. Bolj bi nas ločila na vodje, ki svoje vodstvene veščine zavestno razvijajo, so sposobni samorefleksije ter skrbijo za prijetno kulturo podjetja in tiste, ki se jim zdi to potrata časa. Sama si prizadevam, da bi bila v prvi skupini in za enkrat vadim na sebi in podjetju Zivabowl.
Nikoli mi ni žal, da sem se odločila za samostojno podjetniško pot. Zato tudi vsem mladim podjetnikom polagam na srce: pogumno naprej, vendar izberite področje, za katerega žari vaše srce, ker izzivom in delu ni konca, zato mora biti motivacija neomajna.”
Aleksandra Lelov, ustanoviteljica podjetja Yanika
“Zanimivo je, da nikoli nisem namerno iskala “prave ideje”, a me je izdelek, ki sem ga razvila, popeljal do odločitve za samostojno podjetniško pot s podjetjem Yanika. Začetek je bil toliko lažji prav zaradi mentorstva vseh partnerjev v projektu Štartaj Slovenija in sočasen štart kolegov podjetnikov. Osem podjetnikov nas je skupaj začelo podjetniško pot in vsi smo istočasno reševali podobne težave, tako da je bilo veliko lažje.
Mreženje je še danes del poslovne rasti. Trenutno sem del skupine AWE, v okviru programa CEED, ki je namenjen ravno mreženju in rasti med podjetnicami. In napredek je velik, čeprav še vedno rastem in se učim. Moja največja napaka je to, da želim imeti popolno kontrolo v vseh procesih, težko predam delo drugim.
Na začetku so bili izzivi bolj operativne narave: kako postaviti prodajne kanale in proizvodnjo, komunikacija na družbenih omrežjih, zdaj je pa izziv predvsem ta, kako zgraditi dobro ekipo, ki bo z mano delila vizijo in cilje.
Ko si mlad, se preizkusi v čim večih stvareh, bodi radoveden in raziskuj. Če se podaš v podjetništvo mlad, si po mojem mnenju v veliki prednosti. Tudi če ne uspe, je to samo še ena lekcija, ki si se jo naučil.”
Nina Slapšak, ustanoviteljica podjetja Odori
“Že od majhnega sem bila v družinskem krogu obdana s podjetniki, zato si drugačne poti niti nisem predstavljala. Podjetništvo mi je pisano na kožo, saj lahko tako uresničujem svojo željo po ustvarjanju lastnih idej, hkrati pa uživam v premagovanju različnih izzivov, ki mi pridejo naproti. Moja največja podjetniška zmaga je sledenje naši trajnostni viziji ter s tem postavitev polnilnih avtomatov in drugih točk za ponovno polnjenje naših izdelkov Odori.
Veseli me, da je vedno več mladih podjetnikov, s katerimi se povezujemo in si pomagamo med sabo. Osebno priložnosti za sodelovanje ne omejujem na posebne dogodke za mreženje. Možnosti za povezovanje se najdejo tudi preko vsakdanjih opravkov in meni osebno so te ljubše.
Trenutno mi mentorska vloga ne uspeva, saj sem tik pred porodom in se zato letos nisem odločila za to obliko povezovanja. Mladim podjetnikom pa vsekakor svetujem, naj sledijo svoji viziji in vztrajajo, ker se na koncu ves trud poplača. Tudi če na začetku ne gre vse po načrtih, vztrajaj in sledi svojim sanjam!”
Enisa Brizani, ustanoviteljica podjetja Magea
“Moj glavni motiv za vstop v podjetništvo je bil projekt Štartaj Slovenija. Brez tega bi kozmetične izdelke še vedno izdelovala v domači kuhinji, le zase in za svoje bližnje. Čeprav je korona kriza zarezala tudi v naše poslovanje podjetja Magea, se nisem predala. Z veseljem bi se 100% predala podjetništvu, a zaenkrat se še nisem odrekla varnosti redne zaposlitve, zato opravljam dve službi hkrati.
Neznank ob vstopu v podjetništvo je bilo veliko na začetku veliko. Predvsem pa je bil velik izziv pridobiti na samozavesti in se otresti tega strahu pred neznanim. Trenutno je izziv kako nadgraditi poslovanje podjetja, ga razširiti, ponuditi nove izdelke in izboljšati marketing.
Na srečo mi je v največjo pomoč ekipa projekta Štartaj Slovenija. Seveda tudi moja družina in Anja Bordon, podjetnica 3. sezone projekta. To, kako Anja vodi podjetja in kako je razvila znamko, me res fascinira in inspirira. Tudi sama sem bila deležna pomoči pred vstopom v podjetništvo, za kar sem izredno hvaležna in to z veseljem vračam.”
Neža Mlakar in Karmen Meze, ustanoviteljici podjetja La Popsi
“Obe sva mnenja, da v življenju velikokrat potrebuješ “mentorja”, da splezaš stopničko višje, kjer pa potem potrebuješ naslednjega mentorja. In kolikor nama le čas dopušča z veseljem pomagava tistim na začetku. Sva tudi veliki podpornici mreženja in deljenja znanja študentom, mlajšim generacijam. Nikoli ne veš, kdaj lahko kakšna mala usluga nekoga drugemu odpre ogromna vrata. Zato si upajte. Nikoli ne čakajte, da bo vse popolno. In pa ne nehajte se učiti od drugih, nikoli!
Največja podjetniška zmaga je za naju to, da imava ob sebi odlično ekipo, ki z nama piše zgodbo La Popsi. Vsak ima svoje zadolžitve in vsak je ogromen košček naše celote.”