
Julij je mesec brez plastike
Kaj sploh pomeni »mesec brez plastike«?
Julij brez plastike je globalno gibanje, ki posameznike, podjetja in skupnosti spodbuja k zmanjševanju uporabe plastike za enkratno uporabo. Ideja je preprosta: z drobnimi spremembami v vsakdanjih navadah lahko ustvarimo veliko razliko. Začnete lahko z izbiro izdelkov, ki so narejeni brez plastike ali niso pakirani v plastično embalažo.
Nelipot je v bioplastiki
V podjetju Nelipot z naravnimi deodoranti že od začetka prisegajo na embalažo, ki je trajnostna in ne obremenjuje okolja. Njihovi izdelki so shranjeni v embalaži iz bioplastike. Izdelana je iz obnovljivih materialov, kot sta koruzni škrob in sladkorni trs, pri njenem izdelovanju pa ne uporabljajo fosilnih goriv. Njeno razgrajevanje je tako okolju popolnoma neškodljivo – razrezano embalažo lahko odvržemo kar na domači kompost.

Odori prisega na aluminij
Naravna in trajnostna čistila ter pralna sredstva Odori na policah najdete v embalaži iz 100 % recikliranega aluminija. Obstaja kar nekaj razlogov, zakaj je ta izbira prava: aluminij lahko recikliramo praktično v nedogled, za reciklažo porabimo zelo malo energije, zaradi nizke teže pa je tudi ogljični odtis transporta znatno nižji.

Eko Janez in 4kidsandus sta izbrala papir
Papirnata embalaža sodi med najbolje reciklirane materiale v Evropski uniji. Že sam proces izdelave papirja je okolju prijaznejši, tudi če se znajde v naravi, je jasno, kateri material bo manj škodljiv. Eko Janez ekološko spirulino v prahu ali v hrustljavi obliki pakira izključno v kartonske tulce. 4kidsandus pa svoje naravne trdne šampone ponuja v estetski trajnostni embalaži iz papirja.

Z embalažo Drobtinke lahko celo pognojimo
Vsi smo že slišali za biorazgradljive vrečke, ki se v preprosto razgradijo. Pri Drobtinki so šli še korak dlje – nekatere svoje izdelke pakirajo v embalažo, ki se ne le razgradi, temveč tudi pognoji. Za bikompostilno embalažo klasična pravila ne veljajo. Po uporabi je nikar ne odvrzite v smeti, raje jo razrežite in zakopljite v lonec vaše najljubše rastline. Hvaležna vam bo.

Alla Luigi, BeLife kombuča, Eko sirarna Kukenberg, Mul’c in U&V s klasično alternativo
Čeprav se steklenica v naravi razgrajuje tudi milijon let, pri tem minimalno vpliva na živali in okolje. Plastika se sicer razgradi v približno 400 letih, a pri tem nastajajo mikroplastika in škodljivi plini. Medtem lahko steklo 100 % recikliramo, obenem pa je zelo priljubljeno za ponovno uporabo.
Omake Alla Luigi, BeLife kombucha, mlečni izdelki Eko sirarne Kukenberger, kakavov napitek podjetja Mul’c in bio sadni namazi Uroša in Valentine so pakirani v stekleno embalažo. Z odločitvijo za stekleno embalažo podjetniki ne skrbijo le za trajnost, temveč tudi za višjo kakovost svojih izdelkov. Eko sirarna Kukenberger kupcem ponuja celo možnost vračila steklene embalaže.

Dantesmile in Naravna slamica: Ne le embalaža, temveč cel izdelek
V kuhinji ima zagotovo vsak od nas dve reči, za kateri je samoumevno, da sta izdelani iz plastike. Govorimo o gobici za pomivanje posode in slamicah. Dantesmile in Naravna slamica dokazujeta, da je mogoče z inovativnostjo tudi vsakdanje izdelke ustvarjati iz okolju prijaznih materialov, ne da bi žrtvovali učinkovitost.
Gobica Dantesmile je narejena iz lufe, ki je buči podobna rastlina. Njena prepletena vlakna so izjemno trpežna. Ko gobice ne potrebujemo več, jo odvržemo kot navaden bio odpadek. Naravne slamice so ročno izdelane iz žita tritikala, križanca med pšenico in ržjo. So neprepustne in se v tekočinah ne razgradijo ali uničijo. Po uporabi lahko slamice preprosto odvržete v biološke odpadke ali na kompost.

Z nakupom izdelkov Štartaj Slovenija brez plastike, ki jih najdete v trgovinah INTERSPAR, izbranih trgovinah SPAR in spletni trgovini SPAR online, boste naredili majhen korak k bolj trajnostni prihodnosti. A čeprav majhen, vsak korak šteje, ko gre za tako velik cilj. In ne pozabite – sami zmoremo veliko, skupaj zmoremo vse!