Trajnostna embalaža: osnovni izrazi, ki jih morate poznati
Poučne in ustvarjalne vsebine o trajnosti
Tudi v Sparu Slovenija se trudimo, da ima naše delovanje čim manjši vpliv na okolje. Zato cel julij na Instagram profilu @spar.si poteka Sparov mesec trajnosti. Delili bomo nasvete in trike za trajnostno nakupovanje in življenje, ob tem pa lahko sodelujete tudi v nagradnih igrah in osvojite trajnostne izdelke.
Da končno razrešimo dileme o tem, kakšno embalažo sploh kupiti in kako jo pravilno reciklirati, da bomo čim manj obremenjevali okolje, pa smo pripravili kratek trajnostni priročnik. Pri tem nam je pomagala podjetnica Tina Štrubelj, ki navdušuje z vizijo in trajnostnim delovanjem njenega podjetja Nelipot.
Kaj sploh je trajnostna embalaža?
Trajnostna embalaža je tista embalaža, ki jo lahko popolnoma pouporabimo. To pomeni, da jo recikliramo in vrnemo v proces ponovne uporabe, pri tem pa uporabimo čim manj dodatnih virov - energije ali surovin. Viri, ki jih uporabimo, pa so samo iz obnovljivih energij.
Aluminij in rjavo steklo lahko recikliramo v nedogled, plastiko pa le enkrat ali dvakrat. Prav tako med recikliranjem ne izgubita kakovosti, zato jima ni potrebno dodajati novih surovin. Upoštevati pa moramo še en dejavnik, ki vpliva na trajnost embalaže. To je ogljični odtis zaradi prevoza embalaže v namen recikliranja in ponovne uporabe. Steklo je sicer najbolj čista oblika embalaže, a zaradi teže povzroči višje stroške goriva in večjo količino emisij, kot aluminij. Tudi stroški energije in vode ob ponovni izdelavi steklene embalaže so visoki, zato se pojavlja vprašanje njene trajnosti. Še en primer je lesena embalaža. Je lepa na izgled in zelo sprejemljiva z vidika trajnosti, saj za njen nastanek porabimo najmanj virov. Posegamo pa s tem na področje gozdov. Za obnavljanje ozračja in predelavo ogljikovega dioksida, potrebujemo drevesa, ki za svojo rast porabljajo CO2 iz atmosfere, torej naravnega ogljikovega kroga.
Tudi stroškovni vidik je pomemben del trajnosti. Avstralska raziskava je pokazala, da so stroški trajnostnega razvoja približno 30% večji od navadnega. Ta delež sveda v največji meri pade na potrošnika. Je izbira papirnate vrečke zares veliko boljša od plastične? Raziskave so pokazale, da moramo papirnato vrečko pouporabiti vsaj 35-krat, da upravičimo njen nastanek (poraba vode in elektrike za njeno izdelavo je velika), bombažno vrečko pa vsaj 120-krat.
Poznate razliko med biokompostabilno in biorazgradljivo embalažo?
Biokompostabilna embalaža je tista embalaža, ki se lahko razgradi v domačem humusu na hranila, vodo in ogljikov dioksid v obdobju dvanajstih mesecev. To pomeni tudi, da embalaža ne vsebuje toksinov, ki bi onesnažili humus in ga zato ne bi mogli pouporabiti za gnojenje in nadaljnje vrtnarjenje. Gre za najboljšo obliko reciklažnega embalažnega materiala.
Biorazgradljiva embalaža je tista embalaža, ki se razgradi na hranila, vodo in ogljikov dioksid v industrijskih pogojih. To pomeni, da za njeno razgradnjo poskrbijo na odlagališču odpadkov v pogojih visokih temperatur (do 60 stopinj Celzija). V tem procesu lahko nastanejo toksini, zato se ne uporablja za sajenje rastlin ali razgradnjo v kompostu.
Ključna razlika je torej, da lahko le biokompostabilno embalažo odložite na domači kompost, kjer se bo v enem letu razgradila. Ker pri njeni razgradnji ne nastajajo toksini, ampak le hranila, voda in ogljikov dioksid, jo lahko uporabite za gnojenje. Ste vedeli, da so izdelki Drobtinke v vseh okusih moje presne granole pakirani v biokompostablino embalažo? Poglejte si, kako jo lahko uporabite za sajenje rož.
Embalaža, ki ni plastika, čeprav ima to v imenu
Bioplastika je plastiki podoben material, ki je narejen iz naravnih oz. obnovljivih materialov kot so koruzni škrob, sladkorni trs ali pa ostanki odpadne hrane. Pomembno je, da se bioplastiki ne dodaja fosilnih virov, kot je na primer nafta, ki se uporablja pri klasični plastiki. Na ta način ob razkroju bioplastike nastaja atmosferski ogljik in ne fosilni, kar pripomore k varovanju okolja. Izjemno pomembno je, da jo pravilno recikliramo. Ker je narejena iz materiala na rastlinski osnovi, bioplastika ne spada med plastične odpadke, saj bi se vse njegove prednosti izgubile ob uničevanju s plastičnimi odpadki. Bioplastike zato nikar ne reciklirajte skupaj z navadno plastiko, saj se na ta način mešajo naravni in umetni materiali - tako nastane še več plastičnih odpadkov. Prav tako pa ne sodi na domači kompost ali bio odpadke, pač pa v mešane odpadke.
Embalaža Nelipot deodorantov v stiku je narejena iz bioplastike. Za 10 vrnjenih stikov, ki jih pošljete podjetju Nelipot, vam ponujajo izbor novega, ki vam ga pošljejo brezplačno. Trenutno v trgovinah Interspar na treh lokacijah v Ljubljani (Aleja, Center Vič in CityPark) poteka zbiranje prazne embalaže Nelipot izdelkov. S seboj prinesite 3 prazne Nelipot embalaže in jih oddajte v zbirnike pri prodajnem mestu Štartaj Slovenija. Če se ob tem še slikate in to objavite na Instagram story (z omembo profilov @spar.si in @nelipot), lahko s strani podjetja Nelipot dobite brezplačni izdelek po izbiri. Za vsako oddano embalažo bodo pri Nelipotu posadili drevo v država v razvoju in tako poskrbeli za zmanjševanje ogljičnega odtisa.